Lucija Vrban, učenica hrvatske nastave u Churu je nakon 7 mjeseci, tijekom kojih je pročitala gotovo 5000 stranica (točnije 4978), te ukupno 37 knjiga, primila zasluženu nagradu i priznanje koje joj je osobno uručila koordinatorica Nataša Balić i ujedno joj čestitala i u ime Upravnog odbora koji poručuje svima „...da su iznimno zadovoljni što su u tako lijepoj akciji tako marljivo sudjelovali i da ubuduće ne zanemare važnost čitanja“. Kako je ovaj događaj bio uistinu poseban, dodjela nagrade nije mogla proći i bez malog slavlja kojim smo obilježili Lucijin uspjeh i pobjedu.
Sve nas je zanimalo kojim se metodama Lucija koristila i što ju je motiviralo za sudjelovanje na natječaju te smo stoga napravili intervju sa pobjednicom u kojem nam je Lucija između ostalog, otkrila što ju je najviše brinulo tijekom natjecanja, koje su joj knjige najdraže, kakve knjige voli, zašto je dobro čitati, što možete pročitati u nastavku.
- Što te motiviralo da se prijaviš na natječaj?
Roditelji su me potaknuli na prijavu, a sviđalo mi se što je u pitanju bila i dobra nagrada.
- Jesi li imala kakvu posebnu metodu i strategiju tijekom čitanja?
Čitala sam u sebi jer tako brže ide, a nakon svake pročitane knjige pisala sam bilješke kako bih pročitano bolje imala u sjećanju.
- Što te najviše brinulo tijekom natjecanja?
Brinula sam se da me neko ne prestigne prije konačnih rezultata pa sam zbog toga pred kraj „dodala malo gas“ i čitala što više.
2. Koja ti je knjiga najdraža od pročitanih?
Tri su mi knjige ostale najdraže:
Tom Sawyer- Knjiga je smiješna i zanimljiva, a Tom je drugačiji lik nego što je uobičajeno.
Zlatarevo zlato- Sviđa mi se stil pisanja, napetost i romantičnost sadržaja.
Kroz pustinju i prašumu- Knjiga mi je zanimljiva zato što je tema krađa djece, što je i u današnjem svijetu problem.
3. Kakve knjige voliš?
Volim napete i pustolovne knjige, kriminalističke i one neobičnog sadržaja ili radnje. Također, uživam čitajući fantastične knjige te one u kojima su likovi životinje.
4. Zašto je dobro čitati?
Čitanjem se uče nove riječi, proširuje se vokabular. Isto tako, što više čitaš, bolje pišeš sastavke, oblikuješ mišljenja i stavove te razvijaš maštu.
5. Što bi poručila ostalima?
Oni koji još nisu, neka počnu čitati jer je zanimljivo, poučno, a čitanje i smiruje.
Lijepo je kada pročitaš knjigu i kasnije znaš prepoznati pisca i razgovarati o pročitanome.
Također, treba se probati natjecati, iskušati vlastite granice i ako se dovoljno potrudiš, to će biti nagrađeno. Ukoliko to stvarno želiš, možeš osvojiti i prvo mjesto.
Na kraju intervjua Lucija je htjela još zahvaliti učiteljici, roditeljima, susjedima te svima koji su joj posuđivali knjige i podržavali je tijekom natjecanja.