Tražilica

08183845
Danas
Ovaj tjedan
Ovaj mjesec
Ukupno posjeta
325
1506
34101
8183845

Iz arhive naše pismenosti učenici Hrvatske nastave Brunnen uzeli su staroslavensko pismo glagoljicu i proučavali je na nastavi.

Saznali su porijeklo pisma, saznali su da je nastala u 9. stoljeću te da se u pisanju, jačim ili manjim intezitetom, koristila sve do 19. stoljeća. Učenici HN Brunnen naučili su i da su važni dokumenti za povijest hrvatskog naroda pisani upravo glagoljicom, od kojih je zasigurno najpoznatija Bašćanska ploča. U današnjem svijetu u kojem koriste latinicu, upotreba glagoljice učinila im se iznimno zanimljivom i tajanstvenom te su se svi razveselili pisanju na  tom pismu. Za zadatak su svoja imena morali napisati na glagoljici, a potom smo ih zajednički zalijepili na plakat koji će ih podsjećati na povijest njihovog naroda.  Potom su napisali i svoje dojmove o glagoljici te razmislili o tome da li bi se njome mogli koristiti u današnjem svijetu.

Pogledajmo što su napisali.

 

Prva slova naučila sam na latinici, stoga mi je sada nezamislivo da bih mogla koristiti glagoljicu kao svoje pismo.Vrlo mi je zanimljivo i neobično se koristiti tim pismom. Najljepše slovo mi je slovo m,kao prvo slovo mog prezimena. Mogla bih koristiti glagoljicu kao tajno pismo koje bismo znali ja i moja prijateljica.

Irena Mićanović, 7.r., Brunnen

 

Jako mi je drago da sam upoznao staro hrvatsko pismo – glagoljicu. Slova su mi zanimljivija nego na latinici, iako mi ih je puno teže napisati. Najljepše slovo mi je slovo c.Uz malo truda mogao bih curi napisati pismo na glagoljici.

Marko Perković, 8.r., Brunnen

 

I prije nego nas je učiteljica upoznala sa starim hrvatskim pismom promatrao sam slova glagoljice u čitanci Dveri riječi 5, činila su mi se posebna i zanimljiva. Mogao bih zamisliti da se danas koristim tim pismom,puno su mi ljepša slova nego na latinici, i drago mi je da sam saznao kojim su se pismom služili naši preci.


Dario Perković, 4.r., Brunnen

 

{webgallery integration="directory"}{/webgallery}

Cialis mohou být získány v různých zemích, a to není překvapující. Vše se dá vysvětlit. Téměř všichni. V zemi, jako je České má vysvětlení pro vše, co se děje a vláda to ví.