Osvrt na protekle četiri godine u sklopu srednjoškolskog programa Hrvatske nastave u Švicarskoj
Prošle su skoro četiri godine otkad sam se upisala u srednju školu. Da me netko pita, kajem li se, rekla bih mu da ne. Nastavila sam sa školovanjem u sklopu Hrvatske nastave jer sam primijetila da oni stariji od mene, koji su već završili osnovnu školu, sve više i više koriste njemački jezik kada međusobno razgovaraju. Upitaš nekoga nešto na hrvatskom jeziku, on ti odgovara na njemačkom i ne bi mu palo na pamet govoriti hrvatski. To me je pomalo i smetalo. Bojala sam se da ću ga i ja jednoga dana zaboraviti, iako sam znala da ćemo u kući uvijek govoriti samo hrvatski. Drugi je razlog bio taj što sam htjela usavršiti jezik, a treći je bila zabava, htjela sam se nastaviti družiti s našim mladima.
Koja je razlika između srednje i osnovne škole? Srednja škola je zahtjevnija, ali upravo zbog toga je zanimljivija. Svi su na višoj razini, tako da se i o zahtjevnijim temama može raspravljati. Bila to politika, domovinski rat, Vukovar ili nešto drugo. Nije više ona procedura da se podigne ruka, odgovori se na pitanje i da je samo jedan odgovor točan. Svatko može izraziti svoje mišljenje.
Ono što se meni najviše svidjelo, a drugima zasigurno nije, je to da čitamo lektire i analiziramo ih, koliko je to moguće. Nije da samo čitamo i učimo, gledaju se isto tako domaći filmovi, sudjeluje se na kazališnim susretima i ide se u inozemstvo – Njemačka, Fransuska i Češka samo su neki primjeri zemalja koje smo posjetili.
Razlika u odnosu na osnovnu školu je i ta što profesori mogu bolje primijetiti slabosti učenika, više im se posvetiti i onda zajedno mogu poraditi na poteškoćama.
Žalosno je vidjeti mlade ljude koji se ističu u društvu i nazivaju Hrvatima, a ne znaju sastaviti dvije rečenice bez da im je svaka druga riječ njemačka.
Svima bih preporučila da nastave gajiti ljubav prema svojoj tradiciji i svome jeziku.
Samanta Lamešić, 4.r., SŠ Dietikon
Pismo budućim učenicima
Hrvat si i želiš znati hrvatski jezik onako kako bi trebalo? Nastavi svoje školovanje na hrvatskom jeziku. Znam da je to za nas mlade još nebitno, ali ipak se isplati – naći ćeš nove prijatelje i, uz puno zabave, još nešto naučiti. U redu, znam da nakon osnovne škole ne želiš i dalje ići u školu, ali eto, to nije tipična škola. Tamo učiš o temama koje te zanimaju: o ratu i narodima, književnim djelima i književnicima, a takve se stvari ni ne uče u osnovnoj školi. Osim učenja imamo rasprave i to ne uvijek o hrvatskoj povijesti, jeziku ili zemljopisu, nego o stvarima koja nas mlade zanimaju. Uvijek je drugačije i nama ta dva školska sata brzo prođu. Uskoro idemo u Berlin i to će biti pravo uživanje u tom prekrasnom gradu. Ja te sad pitam, bi li zaista bio problem jednom tjedno posvetiti sat i pol svoga vremena nastavi hrvatskoga jezika i domovinske kulture? Vjeruj mi, ne bi ti ništa smetalo, govorim to iz osobnog iskustva.
Ivana Tonković, 2.r., SŠ Dietikon
Nastavak školovanja u sklopu Hrvatske nastave u Švicarskoj
Kad me profesorica upitala zašto nastavljam školovanje u sklopu Hrvatske nastave, zvučalo mi je malo smiješno pa sam u tom trenutku pomislila da bi profesorica to pitanje trebala postaviti mojim roditeljima i objasniti im da je sasvim dovoljno pohađati nastavu hrvatskog jezika punih osam razreda. Ma ne... ne mislim zapravo tako. Volim i dalje pohađati tu nastavu, a najviše zbog druženja s drugim mladim ljudima poput mene. Zajedno raspravljamo o svojim željama i strahovima. Naravno da ćemo i bolje naučiti naš hrvatski jezik ili ćemo ga možda bolje primjenjivati. Zbog hrvatske gramatike nisam htjela dalje pohađati nastavu hrvatskog jezika, ali ima više lijepih trenutaka tako da lakše zaboravim taj nimalo jednostavni hrvatski pravopis i sva ta pravila i iznimke.
Mirela Šuta, 1.r., SŠ Dietikon
Cialis může být získané v různých zemím, a to není překvapující. Vše se dá vysvětlit. Téměř vše. V zemi, jako je České má vysvětlit pro všechno, co se děje a vláda to ví.